Αθλητική Κυριακή με Γύρο της Πόλης και Δίαθλο - kyparissianews.com- ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΡΙΦΥΛΙΑ, ΜΕΣΣΗΝΙΑ, ΕΛΛΑΔΑ

Δευτέρα 18 Μαΐου 2009

Αθλητική Κυριακή με Γύρο της Πόλης και Δίαθλο

Δευτέρα 18/5/2009
ΜΕΓΑΛΗ επιτυχία σημείωσε την Κυριακή 17-5-2009 η εκδήλωση που διοργάνωσε ο Οργανισμός Άθλησης & Νεολαίας του Δήμου Κυπαρισσίας με τον 14ο Γύρο της Πόλεως αλλά και αγώνες Διάθλου (τρέξιμο & ποδήλατο) για όλες τις ηλικίες (νήπια έως ενήλικες). Στους αγώνες δήλωσαν συνολικά συμμετοχή 118 παιδιά (96 τρέξιμο & 22 δίαθλο), τα οποία πήραν αναμνηστικά μπλουζάκια, καπέλα και διπλώματα. Στους νικητές κάθε κατηγορίας απονεμήθηκαν μετάλλια και κύπελλα.
Το ενδιαφέρον και το υψηλό επίπεδο διοργάνωσης ήταν αρκετό για να συγκεντρώσει γονείς και παιδιά στην κεντρική πλατεία της πόλης, όπου είχαν στηθεί ειδικές ράμπες για ποδήλατα, παρουσία της Τροχαίας που ενίσχυσε την προσπάθεια αλλά και ασθενοφόρο απο το Νοσοκομείο Κυπαρισσίας κι ευτυχώς δεν υπήρξαν τραυματισμοί. Παράλληλα έιχαν στηθεί ειδικοί πίνακες με όλες τις διαδρομές ενώ τελετές απονομών έκαναν οι εκπρόσωποι του Δήμου Κυπαρισσίας, τον Οργανισμού Αθλητισμού και εκπρόσωποι της Τροχαίας, των χορηγών μεταξύ των οποίων ο κ. Δημήτρης Μπαρτζελιώτης απο το 'Γειά σου' ενώ χορηγός επικοινωνίας ήταν όπως πάντα ο 936FM. Απονομές εκτός απο το Δήμαρχο κ. Σαμπαζιώτη και τον Αντιδήμαρχο κ. Γρηγόρη Γκότση έκανε και ο πρώην Αντιδήμαρχος κ. Δημήτρης Στρατικόπουλος, εμπνευστής των αγώνων. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι συμμετοχές απο όλες τις ηλικίες απέδειξαν ότι η άθληση είναι για όλους αρκεί να υπάρχει το κατάλληλο κίνητρο.