ΣΠΟΡ: ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ - ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑ 0-2 - kyparissianews.com- ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΡΙΦΥΛΙΑ, ΜΕΣΣΗΝΙΑ, ΕΛΛΑΔΑ

kyparissianews.com- ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΡΙΦΥΛΙΑ, ΜΕΣΣΗΝΙΑ, ΕΛΛΑΔΑ

24ΩΡΗ ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ ΑΠΟ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑ-ΤΡΙΦΥΛΙΑ- ΜΕΣΣΗΝΙΑ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Δευτέρα 1 Φεβρουαρίου 2010

ΣΠΟΡ: ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ - ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑ 0-2

Ενα δεκάλεπτο στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ήταν αρκετό για την Κυπαρισσία να πετύχει δύο γκολ με τους Γεωργόπουλο και Κιούτακ και να πάρει μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί του Ηρακλή Καλαμάτας. Ο ΑΟΚ δίχως να παίξει σπουδαίο ποδόσφαιρο, ήξερε τι ήθελε μέσα στο γήπεδο, ήταν πιο αποτελεσματικός και εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τα αμυντικά λάθη του Ηρακλή. Ετσι μετά από αυτή τη νίκη δια- τήρησε τη διαφορά των 4 βαθμών από την δεύτερη Σπερχογεία και βαδίζει ολοταχώς για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Χρήστου Γερολυμάτου έβγαλε επιτυχώς ένα από τα πιο δύσκολα παιχνίδια του δευτέρου γύρου και δείχνει πως δεν την... ζαλίζει η κορυφή που βρίσκεται εδώ και αρκετές αγωνιστικές.
Ο Ηρακλής στάθηκε αρκετά καλά στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, κόντραρε στα ίσια την Κυπαρισσία, όμως προδόθηκε από μία στημένη φάση και από ένα λάθος του τερματοφύλακά του. Ετσι έμεινε στους 22 βαθμούς μαζί με Απόλλωνα και Μεθώνη και απέχει αρκετά από την πρώτη εξάδα. Ο αγώνας είχε από τα πρώτα λεπτά γρήγορο ρυθμό και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να ελέγξουν τον χώρο του κέντρου. Στο 4’ ο Μικελάτος δοκίμασε από μακρινή απόσταση το πόδι του, όμως ο Κουκούτσης απομάκρυνε με γροθιές. Στο 13’ η Κυπαρισσία που είχε μπει καλύτερα στο ματς έφτασε κοντά στο γκολ, όμως το φάουλ του Λυδιώτη απέκρουσε με το ένα χέρι..